Sierpień w Archetti

Sierpniowe dni w Archetti upłynęły pod znakiem wakacyjnej beztroski, niemniej nie był to czas leniuchowania a intensywnej pracy i wydarzeń, które pozwoliły instytucji mocno zaistnieć w świadomości mieszkańców Jaworzna, ale nie tylko. Spektakularnym wydarzeniem był udział Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna w plenerowym koncercie z cyklu Muzyczne Lato na Ursynowie, w Warszawie.
„Marcin Wyrostek Band Symfonicznie” to ostatni z cyklu tegorocznych spotkań z muzyką w obrębie Urzędu Dzielnicy Ursynów. Z Marcinem Wyrostkiem, Akordeonistą, który wygrał program Mam Talent i jego zespołem „Corazon Quintet”, Archetti współpracuje już od dłuższego czasu, toteż artysta wie, że zapraszając naszą orkiestrę do wspólnego występu, może liczyć na pełen profesjonalizm, Świetnie zrozumienie się na scenie ale i na wielką dozę humoru zarówno podczas prób, jak i koncertu. Ten humor i polot, jakim artyści obdarowują publiczność, przekłada się na burze oklasków, wręcz owacji, co dla muzyków jest największą satysfakcją.
Na ogromnym terenie w otoczeniu ursynowskiej zieleni ustawiono ponad tysiąc miejsc siedzących, które zapełniły się w stu procentach, ale i wokół nich zgromadziło się kilkuset mieszkańców Warszawy, którzy fantastycznie przyjęli zagrane utwory, owacjami domagając się  bisów. Naturalnie Warszawa obsypała brawami naszych muzyków, których akordeonista kilkukrotnie wywoływał, podkreślając że to Jaworzno jest tym miastem z którego pochodzi zespół.

A w samym Jaworznie Centrum Kultury Archetti było w sierpniu trzykrotnie organizatorem pikników z cyklu Aktywne Dzielnice. Jeden z nich to Popołudnie Kultury na jaworznickich plantach, gdzie trzygodzinny program skierowany do mieszkańców zagospodarowany był i przez Orkiestrę Archetti i  przez Działający w Centrum Kultury w Jeleniu amatorski ruch artystyczny.

Prym wiedzie tu zespół Jawor, który jest jedynym w mieście tak profesjonalnie i żywiołowo prezentującym piosenki z szeroko pojętego nurtu folkowego, jak i popularne współczesne piosenki w klimatach muzyki rozrywkowej. Jawor prowadzony przez Panią Lucynę Plutę, Małgorzatę i Eugeniusza Puchalskiego, to połączenie młodości filuterności i młodzieńczej radości z doświadczeniem i klasą uznanych artystów. Tak muzycznie, jak i pod względem choreografii zespół prezentuje rewelacyjny poziom, przyciągając, co nie jest łatwe w dzisiejszych czasach, publiczność a nawet wzbudzając zainteresowanie co do udziału w próbach.  Nadchodzi nowy rok artystyczny i być może zespół powiększy swój skład, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Aktywne dzielnice to, jak się okazało, świetna okazja aby zaprezentować możliwości skromnego, ale niezwykle aktywnego  i energicznego personelu Centrum Kultury Archetti. Dwa pikniki – jeden w otoczeniu siedziby w Jeleniu, drugi na Borach, były najbardziej barwnymi piknikami tego lata w mieście. Pomysłowość instruktorów i ich zaangażowanie w to, aby rodzinne popołudnia były atrakcyjne są przykładem dla innych organizatorów miejskich, czy dzielnicowych wydarzeń. Quizy, konkursy, konkurencje sprawnościowe, fizyczne, umysłowe, a także zabawy, począwszy od przeciągania liny, poprzez konkurencje akrobatyczne, na przeboju tego lata, czyli zabawie proszkiem holi kończąc, były radosnym wypełnieniem letnich sobotnich popołudniowych godzin.

Na koniec wakacji odbyły się dwa podsumowujące wydarzenia, czyli indywidualny turniej Boccia, w którym metodą pucharową dzieci rozgrywały  mecze a na koniec odbył się finał i półfinały.  Turniej, jak i cąłe wakacyjne rozgrywki i treningi w Boccia prowadzili niezwykle oddani swojej pracy z dziećmi członkowie Fundacji ratownik Górniczy. Gra doskonale uczy najmłodszych współpracy w grach zespołowych, jak i dyscypliny, fair play oraz sprawności fizycznej i szacunku dla rywala oraz partnerów

29 sierpnia zakończono coroczną wspólną z Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego, akcję pod nazwą Szkółka Wędkarska na Grajdołku. Przez kolejne dwa miesiące dzieci uczyły się łowienia ryb ale i obcowania z przyrodą, umiejętności ekologicznego wypoczynku, szanowania świata zwierzęcego i roślinnego, współpracy w grupie i uczciwej rywalizacji. Akcja zakończyła się zawodami w łowieniu ryb. Każde dziecko otrzymało dyplom i nagrody. Do zobaczenia za rok nad wodą – pożegnali uczestników gospodarze łowika na Grajdołku. Jednak zawody i rozdanie nagród to nie były jedyne atrakcje tego dnia. Współpracująca ściśle z Archetti Komendą Miejską Policji w Jaworznie zaprezentowała wakacyjne porady dotyczące bezpieczeństwa na drogach, nad wodą i  w różnych innych sytuacjach, jakie mogą dzieci zastać podczas wypoczynku.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziła szkolenie dla dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy, stosowania sztucznego oddychania i resuscytacji krążeniowo – oddechowej. To poważne zajęcia, podczas których dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i obserwowały strażaków, którzy prezentowali poszczególne czynności ratownicze i sprzęt służący do ratowania poszkodowanych w pożarach i innych losowych zdarzeniach. Do zobaczenia za rok nad wodą – pożegnali uczestników gospodarze łowiska na Grajdołku.