Pierwsza odsłona akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Wakacje to czas poświęcony dobrej zabawie i wypoczynkowi, ale równie ważne jak one jest bezpieczeństwo. W jaki sposób odpowiednio zadbać o to, by z letnich wojaży powrócić tylko z dobrymi wspomnieniami? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Już od dwóch lat Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti, przy współpracy z Policją i Strażą Pożarną, organizuje informacyjno-edukacyjne akcje, skierowane zarówno  do młodszych, jak i nieco starszych mieszkańców miasta. W tym roku spotkanie inaugurujące miejską odsłonę ogólnopolskiego cyklu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, odbyło się 6 czerwca w siedzibie Archetti. Głównym celem, który przyświeca tej serii wydarzeń, jest popularyzacja właściwych zachowań związanych ze spędzaniem czasu nad wodą, nauka zasad bezpiecznej kąpieli, żeglugi i uprawiania sportów na otwartych akwenach. Niestety,     w miesiącach letnich wypadki nad wodą zbierają tragiczne żniwo. Podstawą jest więc edukacja i rozpowszechnianie pożądanych zachowań, które mogą zapobiec takim nieszczęśliwym zdarzeniom. Cała akcja organizowana jest pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych  i Administracji.

W wydarzeniu wzięło udział około 170 dzieci. Byli to uczniowie Szkół Podstawowych nr 21  i 22, a także podopieczni Przedszkola Miejskiego nr 19. Na wstępie głos zabrała profilaktyk jaworznickiej Komendy Policji, młodsza aspirant Monika Śliwińska, która przybliżyła najmłodszym główne założenia akcji i poinformowała ich o przygotowanych atrakcjach. A tych, było co niemiara! Dzieci mogły uczyć się od najlepszych, ponieważ prelekcje  i warsztaty prowadzili funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze efekty przynosi nauka poprzez zabawę, dlatego uczestnicy mogli  z bliska obejrzeć sprzęt strażacki i policyjny a nawet… osobiście usiąść za kierownicą radiowozu. Podczas spotkania zaprezentowana została także koncepcja konkursu „Filmowy PrzeWODNIK”, w myśl zasad którego dzieci i młodzież zgłaszać mogą samodzielnie zrealizowane spoty, promujące bezpieczne spędzanie czasu nad wodą.

Swoją obecnością zaszczycili nas Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Monika Bryl, Komendant Miejski Policji w Jaworznie mł. insp. Krzysztof Gałuszka, Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej mł. bryg. Paweł Kmak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie podinsp. Wojciech Głowacz oraz dzielnicowy Łukasz Woźniak. Gospodarzem tego wydarzenia była Dyrektor Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti, Marzenna Synowiec, która pragnie złożyć wszystkim gościom serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności.

Akcja spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony dzieci i młodzieży, a kolejne jej odsłony niedługo przed nami. Następne spotkania organizowane będą w ramach Wakacyjnej Szkółki Wędkarskiej na Grajdołku. Najbliższe – na które już teraz serdecznie zapraszamy – odbędzie się 31 lipca.