Koncert Archetti – 20 września

Początek września to czas wielkiego planowania – podobnie jak nowy rok kalendarzowy, nowy rok szkolny jest początkiem wielu zmian, świeżych inicjatyw, a także wprowadzania w życie wielu postanowień. Jest to również, dla wielu instytucji kulturalnych, początek nowego sezonu artystycznego. Orkiestra Kameralna Archetti sezon ten rozpocznie już niebawem spotkaniem z kompozytorami polskimi – nadal współpracować będziemy z PWM w ramach programu Tutti.pl i dzięki tej współpracy promować będziemy muzykę polską. 20 września 2019 o godzinie 18.30 w naszej siedzibie zabrzmią dzieła kompozytorów doskonale Państwu znanych i bardzo lubianych.

Grażyna Bacewicz – wybitna skrzypaczka, pianistka i kompozytorka, patronka jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Urodziła się w polsko-litewskiej rodzinie o tradycjach muzycznych, zarówno jej ojciec jak i bracia byli również kompozytorami. Bacewicz oprócz niezaprzeczalnego talentu muzycznego, była również uzdolniona literacko – jest autorką między innymi powieści kryminalnej „Sidła”. Podczas naszego najbliższego koncertu zabrzmi jej „Sinfonietta”. Energiczne części skrajnie przecina spokojniejsza, lecz nie ustępująca napięciem pozostałym fragmentom – część środkowa. Trzyczęściowa kompozycja w klasycznej formie, z pewnością spodoba się tym, którzy polubili „Koncert na orkiestrę”, a który mieliśmy okazję już dla Państwa wykonywać.

Zagramy również „Serenadę na orkiestrę smyczkową” Mieczysława Karłowicza. Energiczny „Marsz”, delikatny, jakby „zamglony” „Romans”, wirujący i porywający do tańca „Walc” oraz odrobinę fanfarowy „Finał” tworzą kompozycję elegancką, lekką, wydobywającą klasyczne piękno instrumentów smyczkowych. Utwór zadziwia dojrzałością tym bardziej, że wyszedł spod ręki Karłowicza, kiedy ten miał zaledwie 21 lat. Sam Karłowicz był nie tylko wybitnym kompozytorem, lecz także publicystą, fotografem i zapalonym taternikiem. Zginął tragicznie u stóp Małego Kościelca, podczas samotnej wędrówki na nartach.

Tatry to również jedna z inspiracji trzeciego z kompozytorów, których zaprezentujemy 20 września. Wojciech Kilar to kompozytor znany szerokiej publiczności szczególnie za sprawą filmów, do których tworzył muzykę. Niezapomniane obrazy takie jak „Pianista”, „Dziewiąte wrota”, „Pan Tadeusz”, czy… „Sami swoi”! W swojej twórczości wielokrotnie sięgał po motywy zaczerpnięte z muzyki góralskiej – do najsłynniejszych kompozycji, w których możemy je usłyszeć należą „Krzesany” oraz jeden z naszych ulubionych utworów, czyli „Orawa”, którą  dla Państwa wykonamy.

20 września 2019 rozpoczniemy nasz kolejny sezon artystyczny, w którym nie zabraknie zarówno „klasyków gatunku”, jak i zupełnie nowych utworów w naszym repertuarze. Będziemy nadal edukować najmłodszych i pokazywać wszystkim naszym gościom piękno muzyki klasycznej, która nie zawsze musi być poważna. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami! Do zobaczenia na koncertach!
20 września 2019 godzina 18.30
Sala Koncertowa przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie
W. Kilar – Orawa
G. Bacewicz – Sinfonietta
M. Karłowicz – Serenada
Archetti wystąpi pod batutą Macieja Tomasiewicza
Bilety do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz przez Internet – szczegóły na www.archetti.pl