Artystyczne Lato w Archetti

Letnie działania Archetti – Centrum Kultury  i Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna mają wyjątkowy charakter. Wiąże się to z prowadzonym przez miasto programem 26 pikników w dzielnicach. Archetti bardzo aktywnie włączyła się w ten cykl zapraszając na zagospodarowane przez siebie wydarzenia zarówno miłośników muzyki klasycznej, jaką na co dzień grają nasi kameraliści, jak i osoby pragnące lżejszej rozrywki szczególnie takiej, w której mogą brać udział całe rodziny.

Stąd 1 lipca i 5 sierpnia na jaworznickich plantach w ramach Popołudnia z Kulturą zaproponowano mieszkańcom oprócz typowych zabaw, konkursów, zajęć warsztatowych przepiękne koncerty plenerowe, gromadzące niemałą publiczność. Przyszli jaworznianie, którzy dobrze znają dotychczasowe dokonania orkiestry, znający repertuar, styl, młodość i energię z jaką muzycy wykonują światowej sławy utwory, ale przyszli i ci, którzy dotąd jeszcze nie słyszeli zespołu pod batutą Macieja Tomasiewicza. Ci ostatni zapewne w większości zostaną fanami Archetti, bowiem po zachwytach, jakie padały z ich ust po koncercie, można było wywnioskować, że ta oferta kulturalna przypadła im znakomicie do gustu.

Warto śledzić działalność i sukcesy orkiestry, bowiem wciąż pojawiają się nowe informacje, będące świadectwem na jej klasę i profesjonalizm. Właśnie niedawno Archetti  znalazła się w gronie beneficjentów programu wspierania i promowania wykonawstwa polskiej muzyki „Tutti.pl”! Program przedsięwzięcia przygotowanego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany jest do wszystkich zespołów i orkiestr polskich wykonujących swoje cele statutowe, jakimi jest propagowanie muzyki. Oznacza to, że oferta muzyczna dla jaworznian będzie jeszcze większa, jeszcze ciekawsza.

Warto wspomnieć, że nasza orkiestra występuje również poza granicami naszego miasta.  Tym razem, już 26 sierpnia Archetti wraz z Marcinem Wyrostkiem akordeonistą, zwycięzcą programu „Mam talent” oraz Zespołem Corazon wystąpi na scenie na warszawskim Ursynowie. Orkiestra zagra wielki koncert . To wydarzenie obszernie zrelacjonujemy na tronie internetowej www.archetti.pl.
Okres Wakacyjny w Centrum Kultury Archetti w Jeleniu to również czas wytężonej pracy artystycznej, ale w nieco innym, raczej zabawowo wypoczynkowym nastroju.

W tym czasie część dzieci wyjeżdża na wakacje, ale te, które pozostają w domu mogą liczyć na świetne zajęcia z zawsze uśmiechniętymi instruktorkami.

Codziennie jest inaczej, codziennie proponuje się inne zajęcia, plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne. Mają one formę warsztatów, stąd każdy uczestnik może wiele nauczyć się, a wiedza i umiejętności mogą być później wykorzystane bądź to w szkole, bądź podczas regularnych zajęć w
C K Archetti w trakcie roku szkolnego.

Czym jest bajka, jak poprawnie recytować wiersz, kto lepiej zaśpiewa piosenkę, jak zaprezentować scenkę w formie pantomimy – to zadania dla dzieci często nowe, nieznane tym bardziej ciekawe i absorbujące. Dzieci uwielbiają prezentować swoje umiejętności, a jeszcze bardziej być oklaskiwane przez rówieśników.

Doskonale przygotowany program zajęć gwarantuje, że po wakacjach, w grupach działających przy C K Archetti pozostanie i będzie się rozwijać artystycznie zdecydowana większość dzieci.

Przypomnijmy, że w trakcie roku szkolnego przygotowywane są przedstawienia, musicale, mające już swoja renomę, w których bierze udział zarówno młodzież, jak i kilkuletnie dzieci doskonale przygotowane przez Panie instruktorki. Formy sceniczne są wręcz czarujące pod względem scenariusza, muzycznym i aktorskim.
Zajęcia w grupie dzieci mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę – otóż uczą dzieci uczciwej rywalizacji, zachowania ustalonego porządku, poprawnego i grzecznego zwracania się do siebie.

Szczególną uwagę podczas przeróżnych rywalizacji zwraca się na zasady fair play, czyli prawdziwego sportowego współzawodnictwa.

Ten aspekt wychowania można rozwijać w pociechach podczas organizowanych konkursów, z wykorzystaniem gier planszowych, albo bezpośrednich dyscyplin ruchowych.

Doskonale sprawdza się to podczas zajęć przygotowanych wraz z Fundację Ratownik Górniczy, której przedstawiciele organizują zawody w integracyjną grę Boccia.
Podobne zadanie edukacyjne mają zajęcia Wakacyjnej Szkółki Wędkarskiej działające każdego lata w obrębie stawu „Grajdołek”, będącego w zarządzie koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniu. Dzieci uczą się łowić ryby, ale i szanować je, obchodzić się z nimi bardzo delikatnie i z szacunkiem dla przyrody. Na koniec sierpnia zaplanowano zawody wędkarskie – dzieci już czekają na nie z niecierpliwością.

Zapraszamy dzieci na zajęcia mające odbywać się jeszcze rzez cały sierpień. Tu nikt nie będzie się nudzić, a wrażenia z zabaw z rówieśnikami, będą wspaniałym wspomnieniem z wakacji.

O tym będzie się można przekonać już w najbliższą sobotę, 11 sierpnia, kiedy to w ramach programu Aktywne dzielnice, tym razem Centrum Kultury Archetti przygotowało piknik w otoczeniu swoje siedziby w Jeleniu przy Ulicy Wiosny Ludów 1. Całość została zaplanowana w formie wioski indiańskiej, z zabawami charakterystycznymi dla tego tematu. Nie będzie można się nudzić. Do zobaczenia.