AIRIS STRING QUARTET

3 września o 17.30 zagra dla Państwa AIRIS STRING QUARTET. Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. A. Mickiewicza 2. Wstęp wolny!

To jeden z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia w Polsce. Założony w 2008 roku w Krakowie, w niespełna pół roku od swojego powstania osiągnął pierwszy znaczący sukces – zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Kolejne lata przyniosły wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. takich konkursów jak Charles Hennen Competition w Holandii (EMCY Prize for Excellent Performance, 2012), Malta International Music Competition (III nagroda, 2015), Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX wieku, 2017) oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego, 2017). Zespół wziął także udział w dwóch programach stypendialnych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2016) i Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta-rezydent” (2015).

Airis String Quartet doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafô w Krakowie, w ArtEZ Conservatorium w Zwolle w Holandii w klasie Jeroena Reulinga i Sary Kapustin, na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Johannesa Meissla oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Piotra Szumieła, altowiolisty Apollon Musagète Quartett. Zespół był również członkiem European Chamber Music Academy, a podczas licznych kursów mistrzowskich miał okazję pracować z wybitnymi artystami z takich zespołów, jak Ysaÿe Quartet, Quatuor Diotima, Alban Berg Quartet, Melos Quartet, Quatuor Danel, Szymanowski Quartet, Silesian String Quartet, Royal String Quartet, and Apollon Musagète Quartett.

Kwartet koncertuje w kraju i za granicą. W jego szerokim i różnorodnym repertuarze od wielu lat szczególne miejsce zajmuje muzyka XX i XXI wieku. Kompozytorzy młodego pokolenia często powierzają zespołowi prawykonania swoich dzieł. Kwartet miał przyjemność współpracować z takimi twórcami, jak Krzysztof Penderecki, Rafał Augustyn, Miłosz Bembinow, Ib Nørholm, Paweł Łukaszewski, Michał Dobrzyński, Łukasz Pieprzyk, a także z kompozytorami muzyki filmowej i do gier komputerowych – byli to m.in. Garry Schyman (Bioshock), Krzysztof A. Janczak (Dans les pas de Marie Curie) i Arkadiusz Reikowski (Kholat, Father and Son). Zespół stale poszukuje nowych inspiracji, niejednokrotnie wykraczając poza ramy muzyki klasycznej; z jego inicjatywy powstało kilka nowych dzieł w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Airis String Quartet ma na swoim koncie gościnny udział w wielu nagraniach płytowych, nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmów i gier komputerowych a w 2018 roku ukazała się debiutancka w pełni kwartetowa płyta zespołu zatytułowana „Hartmann”.

Członkowie Airis String Quartet uczą także w szkołach muzycznych i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wprowadzając młodsze pokolenia w tajniki muzyki kameralnej i instrumentalistyki.

Skład zespołu:

Aleksandra Czajor Kowalska – I skrzypce

Grażyna Zubik – II skrzypce

Malwina Tkaczyk – altówka

Mateusz Mańka – wiolonczela

Program koncertu

Ludomir Różycki – Kwartet smyczkowy d-moll op. 49

Szymon Laks – IV Kwartet smyczkowy

Michał Spisak – I Kwartet smyczkowy

Andrzej Panufnik – III Kwartet smyczkowy „wycinanki”

Zapowiada się więc wspaniała uczta muzyczna!